+420 723 933 108 | ovecka@restauraceovecka.cz |

Karvinský pivovar


Pivo Larische

Náš karvinský pivovar vyrábí jak spodně kvašená piva plzeňského typu, tak i jiné druhy speciálních piv. Piva jsou vyráběna z kvalitních prvotřídních surovin, jsou NEFILTROVÁNA a NEPASTERIZOVÁNA a tím si zachovávají svou plnou chuť, živé kultury, vitamíny a minerální látky. Při vaření našeho piva je kladen důraz na kvalitu surovin. Proto budou použity české suroviny, jimiž jsou žatecký chmel a moravské slady.

Pivo Larische vyrábíme řemeslnou cestou bez filtrace a pasterizace. Pivo si díky tomu uchovává vlastnosti čerstvého piva točeného přímo z pivního sklepa. Na vaření piva nepoužíváme cukr, sirupy ani chmelový extrakt. V našem pivu zůstávají ve větší či menší míře pivovarské kvasinky, které obsahují vitamíny řady B a další zdraví prospěšné látky. Pivo vyrábíme pouze z pitné vody, sladu, chmelu a pivovarských kvasinek. Pivo vaříme dekokčním rmutovacím způsobem, který dává plnější chlebnatá piva. Vyrábíme zatím jen spodně skvašená piva. Při tomto způsobu pivo kvasí při teplotách do 12st.C a kvasinky sedimentují ke dnu kvasné nádoby. Piva takto vyráběná mají méně „květnatější“ vůni. Tímto způsobem se vyrábí pivo plzeňského typu, ležák a další. Na každý způsob kvašení se používá rozdílný druh kvasinek. Svět piva je velice pestrý. Je definováno a popsáno kolem 90 druhů piva, která ve světě existují.

Naše nabídka

Světlý spodně kvašený ležák s jemnou chmelovou vůní, střední plností a delším hořkým dozníváním. Pivo vyrobené ze dvou druhů sladů tradičním jednormutovým způsobem. Larische 11° se vyznačuje vyšším řízem, hustou bílou pěnou a hlavně skvělou pitelností.

Spodně kvašený ležák zlaté barvy s chmelovou a sladovou vůní, vyšším řízem, plnou chutí a výraznou hořkostí, která vybízí k dalšímu napití. Celosladové pivo vařené na jeden rmut, kvašené při teplotě do 10°C a zrající alespoň 30 dní.

Polotmavý ležák vařený ze sladu vídeňského typu. Vídeňský slad je sladovaný o něco déle za vyšších teplot než světlé slady. Granátově červenou barvu dodává slad barevný. V chuti se objevují oříšky, kde se doplňují s příjemnou hořkostí a kořeněným dozníváním.



Druhy čepování piva


MLÍKO
Čepuje se do pečlivě umyté a především čistou, studenou vodou vypláchnuté sklenice, mírným škrcením kohoutu. Účelem je naplnit sklenici až po okraj pivní, krémovou až smetanovou pěnou, která je pitelná a plná piva, na první pohled připomínající sklenici mlíka. Odtud její název. Mělo by se pít u výčepu a na jeden zátah – na ex.
ČOCHTAN
Čepování je přesně opačné, než u Mlíka. Účelem je naplnit sklenici bez pěny a taktéž na jeden zátah. Pivo obsahuje ze všech způsobů nejvíce přírodního CO2 a tím se zdá být nejsytější. Nevýhodou tohoto způsobu čepování zůstává fakt, že díky absenci pivní pěny pivo rychleji ztrácí na kvalitě, zvětrává neboli koroduje.
ŠNYT (KOŠT)
Vznikl v dobách, kdy výčepní před každým čepováním nového sudu zkoušeli kvalitu piva ve sklepích. Je to fakticky malé pivo v půllitru, ale nemusí být. Pivo má bohatou pěnu a zároveň si zachovává všechny své nejlepší vlastnosti. Velice oblíbený způsob pití piva u znalců.
HLADINKA
A konečně se dostáváme k vrcholu mistrovského umění čepování piva na jeden zátah. Pivo čepované „na hladinku“ je typické hustou krémovou pěnou. Taková pěna je na rozdíl od suché „čepice“ mokrá a plná piva. Pěna je na povrchu jemná a rovná, po napití kreslí po stěnách sklenice kroužky, tzv. hladinky.

Dárkové poukazy


Navízíme různé druhy dárkových poukazů. Například můžete využít originální poukázky na 10 nebo 20 piv Larische. Dále máte možnost poukázky v libovolné hodnotě s vlastním věnováním.

Dárkové poukazky lze zakoupit u obsluhy v restauraci.